علامه احمد مفتی زاده: از راه های سیاسی با تشنجات سنندج مقابله کنید/ روزنامه کیهان
۰۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۱
شناسه : 1091
15
علامه احمد مفتی زاده در پی تشنج در سنندج طی پیامی از رادیوی این شهر، اعلام جهاد را تکذیب کرد و ضمن دعوت مردم به ارامش، از آنان خواست با بحث و مذاکره، تشنجات را بهبود بخشند .
منبع : روزنامه کیهان
پ
پ

علامه احمد مفتی زاده در پی تشنج در سنندج طی پیامی از رادیوی این شهر، اعلام جهاد را تکذیب کرد و ضمن دعوت مردم به ارامش، از آنان خواست با بحث و مذاکره، تشنجات را بهبود بخشند .

مفتی زاده در پیام خود گفت: اشخاصی وابسته به رژیم سابق که امتیازاتشان از دست رفته، در سرحدات پایگاههائی بوجود آورده و برای اجرای مقاصدشان با بودجه های کلانی که در اختیار دارند مزدور استخدام میکنند و شایعاتی هم که در شهر کوجود است از سوی همین عوامل می باشد .

وی در بخشی دیگر از پیام خود افزود: اگر افرادی در مدارس و در شهر برای جوانان مسلمان ناراحتی ایجاد می کنند باید با آنها از راه های سیاسی مقابله کنیم نه زور… بعلاوه این را در نظر بگیریم که عده زیادی از این افراد که فریب خورده و از مسیر اسلام دور شدهاند و بدامان مکتب های دیگر افتاده اند بخاطر این است که اسلام واقعی را ندیده اند و متوجه نشدهاند که اسلام چیست… باید به آنها میدان داده شود. افراد در فضای باز بحث کنند در مدارس و در اجتماعات، تا حقیقت اسلام را درک کنند و روشن شوند. آنگاه می بینید که از صد نفر ۲ نفر میمانند که از اسلام کناره گیرند .

علامه مفتی زاده در قسمتی از پیام خود به مردم سنندج اشاره به سیاستهای دینی شاه سابق کرد و گفت: جوانها در سابق فکر میکردند جامعه اسلامی است و بهمین جهت از اسلام متنفر شده بودند و حالا که اختناق شاهی نمانده مسلما گرایش به طرف اسلام واقعی در جوانها بوجود خواهد آمد .

وی سپس گفت: هیچ مصلحت نیست که برادر کشی در شهر راه بیفتد و جهادی هم که من اعلام کردم بد معنی شده است جهاد به معنی تلاش و کوشش برای خیر و سعادت جامعه یعنی تلاش برای ریشه کن کردن آن چیزهائی که دروغست و خیانت و مضر است به حال جامعه . علامه احمد مفتی زاده همچنین از مردم خواست که از احساسات تبعیت نکنند و از آن خائنانی که جوانهای با ایمان را تحریک می کنند و کشتار بوجود می آورند، پیروی نکنند و افزود: میدانم که خیلی از شما رفتار ناروا در مدارس را در جریان انتخابات دیده اید ولیکن این باعث میشود که در شهر کشتار براه بیفتد ما تلاش می کنیم که به راهای منطقی عوامل ناراحتی مسلمانان را برطرف کنیم.

وی در پایان گفت: مفهوم صحيح دموکراسی این است که اقلیت تابع اکثریت باشد. آنها کم کم درک خواهند کرد که راهشان غلط است و متوجه خواهند شد که اگر دموکراسی و نظام دموکراتیک بخواهند صحیح نیست که اقلیت به اکثریت جامعه اهانت و تحکم کند. در موارد مختلف مذاکراتی شده و راه حل هائی پیدا شده و سعی خواهیم کرد این راه حل ها به نتیجه برسد و اگر نرسید و هیچ راه حلی نماند آنوقت است که دست و بازو بکار انداخته شود .

وی بار دیگر از مردم تقاضا کرد تا زمانی که لازم به استفاده از زور نیست، از درک صحیح و منطق پیروی کنند.

(کیهان ۱۳۵۸ / ۲ / ۱۸ )

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.