مصاحبەی رادیو دویچەولە آلمان با کاک حسن امینی

مطالبات اهل سنت و انتظاراتشان از رئیس جمهور

شناسه : 980 13 خرداد 1396 - 17:39 منبع : دویچه وله
چکیدەای از مصاحبەی رادیو دویچەولە آلمان با کاک حسن امینی در مورد مطالبات اهل سنت و انتظاراتشان از رئیس جمهور
مطالبات اهل سنت و انتظاراتشان از رئیس جمهور
پ
پ

حسن امینی: روحانی شجاعت نشان دهد
حسن امینی، یکی از چهره‌های سیاسی مذهبی کردستان به دویچه وله می‌گوید: «در سال‌های اول و دوم ریاست جمهوری انتظاری نداشتیم وعده‌های روحانی عملی شوند. اقدام قابل توجهی هم برای اقلیت‌های قومی و مذهبی در دوساله آخر دوره اول انجام نداد، اکنون ما انتظار داریم در این دوره حقوق قائل شده در قانون اساسی را عملی کند.»
امینی اظهار امیدواری کرد که اگر روحانی قاطعیت نشان دهد می‌تواند ۷۰ تا ۸۰ درصد مطالبات اقوام و اقلیت‌های مذهبی را متحقق کند.
روحانی به وظیفه قانونی عمل کند
امینی پیشنهاد می‌کند: «به نسبت جمعیت اهل سنت و اقلیت‌های قومی باید مسئولینی در وزارتخانه‌ها داشته باشیم. وزیر و معاون وزیر داشته باشیم در استان‌ها استاندار، فرماندار، مدیرکل‌ها، روسای دانشگاه‌ها و یا اساتید، مقامات انتظامی و مسئولین محلی از میان خود اقوام انتصاب شوند.»

حسن امینی، یکی از چهره‌های مذهبی و سیاسی کردستان
امینی می‌افزاید، آقای رئیس جمهوری مسئول اجرای قوانین هستند و باید از حقوق اهل سنت دفاع کنند تا به محدودیت‌های غیر قانونی در امور دینی پایان داده شود. این روحانی سنی همچنین تاکید می‌کند: «رئیس جمهور در دفاع از مطالبات قومی و دینی باید شجاع باشد و در مقابل مخالفین از حقوق قانونی معوق مانده اقلیت‌های قومی و دینی دفاع کند. اگر روحانی شجاعت نشان دهد و نترسد و به حرف خود عمل کند ما می‌توانیم به حقوق خود برسیم.»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.