مختصری از زندگی نامه حاکم شرع مردمی کردستان، کاک حسن امینی
21 آبان 1397 - 13:27
شناسه : 1415
26
سال 1355 كاك احمد مفتي زاده به عنوان حاكم شرع كردستان برگزيده مي شود، كه بلافاصله ايشان را به عنوان مسئول دفتر محكمه ي شرع و دستيار خود بر مي گزيند.
پ
پ

كاك حسن اميني در سال 1325 در روستاي قشلاق افغانان از توابع شهرستان سقز در استان كردستان متولد شد. پدرشان ملا عبيدالله اميني يكي از روحانيون كردستان بود.

در رشته علوم ديني بين سالهاي 1339 تا سال 1348 تحصيل كرده است. اضافه بر گواهي افتاء و تدريس عادي و مرسوم منطقه كه از دست آخرين استادش به نام حاج ماموستا ملا عبدالرحمان طاهري – رحمه الله- گرفته، گواهي رسمي اي با همان نام و عنوان نيز با امضاي استادان فقه شافعي در دانشكده معقول و منقول آن زمان: آقايان حاج سيد محمد شيخ الإسلامي (شيخ الاسلام كردستان) و آقاي حاج مُلا خالد مفتي (مفتي و حاكم شرع كردستان) و آقاي علامه كاك احمد مفتي زاده – رحمهم الله- دريافت نموده است.

از سال 1349 تا 1355 در يكي از روستاهاي شهرستان بوكان به نام «تبت» به وظيفه ي امامت جمعه وجماعت و تدريس و دعوت ديني اشتغال داشته و درعين حال از طريق كشاورزي و دامداري نيز امرار معاش مي كرده است.

در پاييز سال 1355 با دعوت كاك احمد مفتي زاده وظايف و مشاغل ياد شده در روستا را رها كرده و به شهر سنندج نقل مكان نموده است.

سال 1355 كاك احمد مفتي زاده به عنوان حاكم شرع كردستان برگزيده مي شود، كه بلافاصله ايشان را به عنوان مسئول دفتر محكمه ي شرع و دستيار خود بر مي گزيند؛ همچنين سال 1356 مدرسه قرآن را در مريوان و سپس در سنندج تأسيس مي نمايد كه از روز اول كاك حسن را به عنوان يكي از معلمان آنجا تعيين ميكند.

آن زمان قيام مردم به اوج خود رسيده بخصوص در شهرهاي بزرگ تظاهرات خياباني و اعتراضات علني مردم عليه رژيم شاهنشاهي به راه افتاده بود و كاك احمد مفتي زاده رهبري قيام و همراه شدن مردم كُرد و بعضي از مناطق ديگر اهل سنّت را با شجاعت و فداكاري و سازش ناپذيري، به عهده گرفت كه در آن برهه، همه ي راهپيمايي ها در سنندج، از طرف مدرسه قرآن ترتيب و راه اندازي مي شد.

كاك حسن در تمامي اين صحنه ها و جريانات در كنار رهبر و استادش حضور جدي و چشمگير داشت. اداره كردن محكمه ي شرع و برخي از كلاس ها، امور مديريتي و اجرايي مدرسه قرآن، مسافرت به غالب شهرها و روستاهاي مناطق كردنشين جهت آگاهي دادن و همسو وهماهنگ ساختن مردم آن مناطق، با مدرسه قرآن و با قيام عمومي مردم ايران به عهده ي ايشان بود.

سال 1358 در جريان ناآرامي هاي كردستان جهت حذر از خونريزي كاك احمد با درايت و فراست خاص خود سنندج را تر ك و به كرمانشاه هجرت نمود. كاك حسن كه در سفر حج حضور داشت پس از بازگشت در معيت ايشان قرار گرفت، يك سال بعد جهت انجام امور فقهي و مسائل شرعي مسلمانان كردستان كه كاك احمد خود وظيفه ي آن را بر عهده داشتند به علّت عدم حضور در كردستان، آن وظيفه را به كاك حسن اميني محول و طي حكمي رسمي، وي را به عنوان حاكم شرع كردستان منصوب مي نمايند، كه از آن سال تا حال هزاران خانواده از مناطق مختلف كردنشين ايران و بعضاً عراق نيز در امور گوناگون فقهي به ايشان مراجعه و همه روزه جز ايام تعطيل، تا ظهر در اين زمينه فعاليت داشته اند.

سال 1369 وقتي كاك احمد، سنگيني وظائف محكمه ي شرع را بر دوش ايشان احساس كردند، به قول خود كاك احمد: جهت سبك شدن وظائف و مسئوليت هاي محوله، هيأتي را براي همكاري وي به نام «هيأت افتاء و قضاء» انتخاب كه كاك حسن خود نيز يكي از اعضاي 4 نفره آن بود.

سال 1361 در جريان دستگيري كاك احمد مفتي زاده و يارانش، كاك حسن نيز دستگير و در دادگاه انقلاب كردستان به 15 سال زندان محكوم، كه پس از سپري نمودن 3 سال و 4 ماه از دوران محكوميت از زندان مرخص شد.

از ديگر فعاليت هاي ايشان تدريس است. تدريس تفسيرقرآن، حديث نبوي، علوم مختلف ديني و ديگر معارف اسلامي.

كاك حسن در تمام فراز و نشيب هاي مكتب قرآن و مخصوصاً پس از فوت رهبر فرزانه آن، به عنوان ركني ركين و اولين فرد، همواره و مصمم در صحنه حضور جدي داشته است. و اكنون به عنوان داعي الي الله به وعظ و ارشاد طيف هاي مختلف جامعه در محافل گوناگون پرداخته و دهها نسخه نوار سخنراني، بيانيه، مصاحبه و … از وي موجود مي باشد و سرانجام به عنوان يكي از اعضاي شوراي رهبري «مكتب قرآن كردستان» به رتق و فتق امور حركت مشغول مي باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.