محکومیت جلوگیری از امامت شیخ فاروقی و بازداشت علمای دینی بوکان
20 شهریور 1399 - 16:31
شناسه : 1580
1
بیانیه‌ی حاکم شرع مردمی کوردستان استاد کاک حسن امینی بیانیه‌ی حاکم شرع مردمی کوردستان استاد کاک حسن امینی در مورد جلوگیری از ادامه‌ی امامت شیخ یونس فاروقی امام و خطیب مسجد شیخ بلال فاروقی و بستن آن مسجد در اسالم تالش، و بازداشت ماموستایان و طلاب دینی اهل سنت در بوکان
پ
پ

بیانیه‌ی حاکم شرع مردمی کوردستان استاد کاک حسن امینی در مورد جلوگیری از ادامه‌ی امامت شیخ یونس فاروقی امام و خطیب مسجد شیخ بلال فاروقی و بستن آن مسجد در اسالم تالش، و بازداشت ماموستایان و طلاب دینی اهل سنت در بوکان

بسم الله الرحمن الرحیم

(وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللَّـهِ أَن يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَى فِي خَرَابِهَا)

خبر اسفبار جلوگیری از ادامه‌ی فعالیت عالم جوان و داعی خونگرم اهل سنت، آقای شیخ یونس فاروقی، به عنوان امام و خطیبِ مسجد شیخ بلال فاروقی در اسالم تالش، و بستن آن مسجد، مایه‌ی تأسف فراوان گردید.
اینجانب به حکم و فرمان وجوبیِ پیامبر اسلام -صلّی الله علیه و سلّم- که می‌فرماید: من رأی منکم منکراً فلیغیّره بیده، فإن لم یستطع فبلسانه، فإن لم یستطع فبقلبه …، ضمن محکوم کردن اینگونه اقدامات تفرقه‌اندازانه‌ی دوست آزار و دشمن نواز، آیه‌ی صدر این نوشته را که به وضوح پیرامون مجازات مانعین مساجد صحبت می‌کند، به مسئولینی که خود را پیرو اسلام و قرآن معرّفی می‌کنند، یادآور شده و نسبت به عواقب دنیوی و اخروی چنین اعمالِ دور از آموزه‌های اسلامی، هشدار دهم.
چون متأسفانه مشغولیت زیادشان به امورات دنیوی، اکثر آنان را از قرآن، نخستین منبع دین اسلام و اصل الاصول آن، غافل ساخته است.
معنیِ منطوق و روشن آیه فوق‌الذکر اینست: هرکس مانع حضور مسلمانان جهت یاد و عبادت خدا در مساجد شود، و بکوشد آن را خراب و به تعطیلی بکشاند، آن کس «أظلم» است یعنی ستمکارترین است.
خراب شدن مساجد تنها تخریب ساختمان آن نیست، مسجد یعنی سجده‌گاه و محل عبادت مسلمانان، و آن اندازه در اسلام اهمیت دارد که اولین اقدام پیامبر اسلام – صلی الله علیه و آله و سلم – در مدینه، ساخت و احیای مسجد بود.
لذا اگر از سجده کردن و عبادت برای خدا در آن جلوگیری شود، و یا اگر از امامتِ جمعه و جماعت و تبلیغِ فردِ منتخب و محبوبِ مردم، ممانعت به عمل آید، و کسی بر آنان تحمیل گردد که مقبولشان نباشد، و به این خاطر، مسجد را ترک کنند، این دقیقاً مصداق «منع از ذکر خدا در مساجد و تخریبِ» آن خواهد بود. پس در هر جای دنیا و در هر نقطه از مناطق اهل سنت ایران، چنین اقدامی صورت گیرد، آمران و عاملان ِ چنین اعمالی، مشمول تهدید ادامه‌ی آن آیه‌ی شریفه خواهند شد که می‌فرماید:
«…لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ» در دنیا به ذلّت و خواری و در آخرت به عذاب دردناک دچار خواهند شد.
متأسّفانه این سیاست زشت و ضدّ دینی یعنی جلوگیری از ذکر خدا در مساجد و تخریب آنها،– باتوضیحی که گذشت–در اکثر مناطق اهل سنّت ایران ازجمله شهرها و روستاهای استانهای کوردستان،
آذربایجان غربی و کرمانشاه از سالها پیش شروع شده و هر روز بیشتر می‌شود. بازداشت ده‌ها نفر از ماموستایان و طلاب و فعالان دینی در شهرستان بوکان و مناطق اطراف، نمونه‌ای دیگر از این رفتارهای فراقانونی و ضد دینی علیه اهل سنت ایران است.

اینجانب بعنوان یکی از خادمان اهل سنّت ایران و خیرخواهِ بدون تعصّب، برای پیروان همه‌ی مذاهب اسلامی و مکاتب انسانی، به مسئولین حکومتی هشدار داده و از آنان می‌خواهم این سیاستها و اقدامات ضدّدینی و تفرقه اندازانه را متوقّف کنند. زیرا نتیجه‌ی چنین رفتارهایی، حاصلی جز خسران غیرقابل جبران و ندامت به دنبال نخواهد داشت.
امید است تغییراین سیاست، با بازگردانیدن جناب شیخ یونس فاروقی بە جایگاه حقیقی خود، و آزادی ماموستایان و طلاب بازداشت شده در بوکان آغاز گردد.
در پایان به همه عرض می‌کنم: اگر کسی از آمران و عاملان آن اقدامات تفرقه اندازنه از این نصایح خیرخواهانه و وحدت طلبانه ناراحت و برآشفته شود، مصداق آیه: «وَإِذَا قِيلَ لَهُ اتَّقِ اللَّـهَ أَخَذَتْهُ الْعِزَّةُ بِالْإِثْمِ…» نیز خواهد شد؛ آیه‌ای که در ادمه‌اش خداوند می‌فرماید: «فَحَسْبُهُ جَهَنَّمُ وَلَبِئْسَ الْمِهَادُ» — انسانی با چنین روحیه و بینشی جهنّم او را کفایت کند، که بدترین جایگاه است– . از الله متعال میخواهم که همه‌ی مسلمانان را و همه انسان‌ها را از چنین عاقبتِ شرّی به دور بدارد.

حسن امینی
حاکم شرع مردمی کردستان
مدیر مدرسه علوم دینی امام بخاری سنندج

1399/06/20

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.