محکومیت تجاوز نظامی ترکیه به شهر کوردنشین عفرین سوریه
11 بهمن 1396 - 13:47
شناسه : 36
16
بیانیه ی مکتب قرآن کردستان حرکت مکتب قرآن کردستان، اقدام تجاوزگرانه ی آقای اردوغان و البته هر حاکم و حکومتی دیگر، چه اسلامی و چه غیراسلامی در تجاوز به  دیگرملت ها از جمله مردم کورد و سلب آزادی و حقوق آنها را محکوم نموده و به صراحت اعلام می‌کنیم که این تجاوز و سرکوب، هیچ سنخیّتی با دین اسلام ندارد و حتی برخلاف تمام کنوانسیونها و مقررات بین المللی می باشد.
نویسنده : اسلام کرد
پ
پ

بسم الله الرحمن الرحیم
در پی تجاوز نظامی حکومت ترکیه به شهر کوردنشین عفرین در سوریه، بار دیگر ملت کورد به شدت مظلوم واقع شد. اما این بار دین اسلام نیز شریک مظلومیت مردمان کورد گردید.
از منظر دین مبین اسلام، برتری میان نوع بشر وجود ندارد. انسان به صِرف انسان بودن، باید از همه ی حقوق انسانی بهره مند شود. و انسانها با ملّیّتها و نژادهای گوناگون، در این بهره مندی مساوی هستند و کسی را بر کس دیگری برتری نیست.

«يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ» (حجرات/13) ای مردمان! ما شما را از مرد و زنی (به نام آدم و حوّاء) آفریده‌ایم، و شما را تیره تیره و قبیله قبیله نموده‌ایم تا همدیگر را بشناسید (و هر کسی با تفاوت و ویژگی خاص درونی و بیرونی از دیگری مشخّص شود، و در پیکره‌ی جامعه انسانی نقشی جداگانه داشته باشد). بی‌گمان گرامی‌ترین شما در نزد خدا متّقی‌ترین شما است. خداوند مسلّماً آگاه و باخبر (از پندار و کردار و گفتار شما، و از حال همه‌کس و همه چیز) است.
پیامبر رحمت(صلی الله علیه و سلم) نیز در تبیین آیه فرموده است: (که هیچ عربی بر غیرعربی و هیچ غیرعربی بر عربی
‌‌ برتری ندارد. ملاک برتری، تقوی است). و البته چون تقوی امری درونی و پنهان است و جز الله کسی بر وجود آن و یا میزان و مقدارش، آگاه نیست، لذا همه ی انسانها به مانند هم و برابر باید از تمام حقوق خدادادی بهره مند شوند. از جمله‌ی این حقوق خدادادی، حقوق ملی است که رسمیّت زبان، حفظ آداب و رسوم ملی، داشتن سرزمین  مستقل و حق تعیین سرنوشت جزو آن می باشد.
«وَمِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَانِكُمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِلْعَالِمِينَ» (روم/22) و از زمره‌ی نشانه‌های (دالّ بر قدرت و عظمت) خدا آفرینش آسمانها و زمین و مختلف بودن زبانها و رنگهای شما است. بی‌گمان در این (آفرینش کواکب فراوان جهان که با نظم و نظام شگفت‌آور گردانند، و در این تنوّع خلقت) دلائلی است برای فرزانگان و دانشوران.
لذا ملت کورد هم مانند سایر ملّتها، حق بهره مندی از تمام حقوق ذاتی و فطری خداداد خود به اعتبار کورد بودن را دارا میباشد و نفی این حقوق طبیعی و فطری، از سوی هر کسی، ظلم و ناحقیِ روشن و آشکار به شمار میرود.
بر این اساس و با توجه به اینکه از مهمترین وجوهِ کار و باورهای مرحوم علّامه کاک احمد مفتی زاده «رفع ستم ملّی» از ملت کورد بود، تجاوز نظامی ستمگرانه رژیم ترکیه و آقای اردوغان را به کوردهای سوریه شدیداً محکوم نموده و آنرا عملی غیرانسانی و غیراسلامی میدانیم. مردمان کورد با هر بینش، تفکر و عقیده ای، از دیدگاه انسانی و از منظر قوانین اسلامی، به مانند سایر ملّیّتها، حق داشتن زندگی آزاد و تعیین سرنوشت خود را دارا میباشند و کسی یا حکومتی، حق ندارد با زور آنان را تحت سلطه و حاکمیّت خویش درآورد. و البته اگر این تجاوز و حق کشی از سوی شخص یا حکومتی که عنوان «اسلام» را داشته باشد، روی دهد بسیار زشت تر و قبیح تر است.
از جنبه‌ی‌دیگر، از آنجا که حکومت ترکیه و در رأس آن رجب طیب اردوغان، داعیه ی اسلامیّت را دارند، موجب بدبینی برخی به اسلام شده و دشمنان اسلام و مسلمانان، با سوء استفاده از شرایط پیش آمده، به این دین پاک و بری از ظلم حمله‌ور شده اند.
ما به جهت حمایت و دفاع از دین پاک و مروج عدالت و مساوات اسلام، و زدودن لکه های ننگِ ستم و تبعیض که از سوی امثال آقای اردوغان، دامن گیر آن شده، اعلام می داریم: هر فرد یا حکومتی با هر نام و نشانی، بخواهد آزادی بیان، آزادی عقیده وبهره مندی از حقوق خدادادی و فطری و طبیعی ملتهای دیگر را سلب کند و نژاد و ملت خود را برتر از آنان دانسته و از این رهگذر بر دیگران ظلم و تبعیض روا بدارد، طبق نصوص صریح قرآن و سنّتِ قولی و عملی پیامبر رحمت(صلی الله علیه و سلم)بینش واقدام آن فرد و حکومت هیچ ربطی به دین اسلام و روش و منهج پیامبر اسلام ندارد.
الله متعال در کتاب آسمانی خود، قرآن می فرماید: «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط… (حدید/25) ما پیغمبران خود را همراه با دلائل متقن و معجزات روشن (به میان مردم) روانه کرده‌ایم، و با آنان کتابهای (آسمانی و قوانین) و موازین (شناسائی حق و عدالت) نازل نموده‌ایم تا مردمان (برابر آن در میان خود) دادگرانه رفتار کنند…»
لذا همه ی پیامبران از آدم تا خاتم – صلوات الله علیهم أجمعین- برای تحقق قسط مبعوث شده اند.
قسط در آیه شامل همه ی زمینه ها از جمله مساوات در همه ی حقوق مادّی، ملّی و حق تعیین سرنوشت و داشتن زندگی آزاد و مستقل می شود. در اسلام و سیره ی پیامبر وخلفای راشدین، کسی به دلیل نژاد، زبان، رنگ و عقیده مورد ظلم قرار نگرفته و حقوق انسانی و شهروندی کسی از وی سلب نشده است.
لذا حرکت مکتب قرآن کردستان، اقدام تجاوزگرانه ی آقای اردوغان و البته هر حاکم و حکومتی دیگر، چه اسلامی و چه غیراسلامی در تجاوز به  دیگرملت ها از جمله مردم کورد و سلب آزادی و حقوق آنها را محکوم نموده و به صراحت اعلام می‌کنیم که این تجاوز و سرکوب، هیچ سنخیّتی با دین اسلام ندارد و حتی برخلاف تمام کنوانسیونها و مقررات بین المللی می باشد.

از طرف شورای مکتب قرآن کردستان
حسن امینی
96/11/12

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.