شش روز روزه ی ماه شوال
04 دی 1398 - 12:34
شناسه : 133
2
آیا جایز است که شش روز ماه شوال را  به اختیار روزه گرفت، یا روزه در این ایام وقت مشخصی دارد؟ و آیا هرگاه کسی روزه ی ماه شوال  را گرفت بر او فرض می شود؟
نویسنده : اسلام کرد
پ
پ

آیا جایز است که شش روز ماه شوال را  به اختیار روزه گرفت، یا روزه در این ایام وقت مشخصی دارد؟ و آیا هرگاه کسی روزه ی ماه شوال  را گرفت بر او فرض می شود؟

وعنْ أبي أَيوب الأنصاريِّ رضي اللَّهُ عَنْهُ أنَّ رسولَ اللَّهِ صلى الله عليه وآله وسلم قال: «منْ صامَ رمضان ثمَّ أَتْبَعهُ ستّاً منْ شوَّال كانَ كصيام الدَّهر». رواهُ مُسلمٌ.

ابو ايوب انصاري رضي الله عنه روايت مي کند که رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم فر مود: «کسي که رمضان را روزه بگيرد، سپس در پي آن (بعد از عيد) شش روز از شوال روزه بگيرد، مانند روزه دهر (تمام عمر) است». مسلم روايت کرده است.

این روزها از ماه شوال روزهای مشخصی نیستند، بلکه انسان مومن می تواند آن شش روز را در تمام ماه انتخاب کند، و اگر خواست در اول ماه ، یا در وسط ماه و یا در آخر ماه روزه بگیرد، و یا اگر خواست بین آن شش روز فاصله بیاندازد و اگر خواست پشت سر هم بگیرد. و در باب سرعت در کار خیر، اگر بر انجام آن مبادرت کند و در اول ماه و پشت سر هم آن شش روز را روزه بگیرد بهتر است. و با این کار بر او فرض نمی شود، بلکه برایش جایز است هرسالی که خواست آنرا ترک کند اما بر اساس سخن رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم استمرار بر روزه اش بهتر و کامل تر است که می فرماید: «أَحَبُّ الْعَمَلِ إِلَى اللَّهِ مَا دَاوَمَ عَلَيْهِ صَاحِبُهُ وَإِنْ قَلَّ» «دوست داشتني ترين عمل نزد خدا، عملي است که شخص به طور پيوسته آن را انجام مي دهد هر چند کم هم باشد».

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.