سخنرانی علامه مفتی زاده در مجلس یادبود آیت الله طالقانی در مدرسه مطهری/ روزنامه جمهوری اسلامی
08 فروردین 1394 - 23:54
شناسه : 1131
20
در این مراسم که با شرکت بیش از صدها هزار تن از طبقات مختلف مردم و نیز شخصیتهای مملکتی انجام گرفت، ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید تلاوت شد پس از آن علامه" مفتی زاده" طی سخنانی اظهار داشت
منبع : روزنامه جمهوری اسلامی
پ
پ

بمناسبت بزرگداشت مردی از تبار امامان مجاهد كبير و معلم قرآن حضرت آیت الله طالقانی عصر دیروز مراسم باشکوهی به دعوت اعضای شورای انقلاب نمایندگان مجلس خبرگان و حزب جمهوری اسلامی در مدرسه شهید مطهری برگزار شد. در این مراسم که با شرکت بیش از صدها هزار تن از طبقات مختلف مردم و نیز شخصیتهای مملکتی انجام گرفت، ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید تلاوت شد پس از آن علامه” مفتی زاده” طی سخنانی اظهار داشت :

“نظام هستی تا آنجا که ما می شناسیم همواره در حرکت و تلاش است و این حرکت به اشکال گوناگون در موجودات مختلف نمودار است اما وقتی به موجودی کامل تر چون نباتات رسیده. حرکت دورانی و مرگ و میر و سوخت و ساز مرحله کاملتر آن میباشد. در حیوانات دو حرکت اول هست باضافه یک حرکت دیگر اختیاری در محدوده مراکز. آنگاه علامه مفتی زاده در ادامه سخنان خود از تکامل انسان سخن گفت و ماموریت انبیاء را متذکر شد و افزود: “چه شد که پس از رحلت پیامبر اسلام، باز زورگویان بر ملتها مسلط شدند و چه شد که بعد از ۱۶ قرن چنین حرکتی در گوشه ای از جهان اسلام پدیدار شد و به این پیروزی درخشان رسید. اگر بخواهیم جواب سئوال را مشخص کنیم باید سئوال کنیم که چه شد به جای رژیم شاهنشاهی، حکومت اسلامی جایگزین شد؟ پاسخ این سئوال را خداوند در این آیه بیان نموده است .

سخنرانی علامه مفتی زاده در مراسم بزرگداشت آیت الله طالقانی
سخنرانی علامه مفتی زاده در مراسم بزرگداشت آیت الله طالقانی

“هر کس از یاد من وراه من دور بماند، به انحطاط کشیده خواهد شد. به تدریج قرآن فراموش شد. بنیان شاهنشاهی در سرزمین اسلام مستقر شد، بعد از شاهنشاهی اموی، شاهنشاهی عباسی زمینه را برای رشد انواع میکروبها فراهم کرد و انقلاب با عظمت تنها به برکت برگشتن مسلمانها به قرآن بود . خصلتی که حرکت انسان را از حرکت بقیه موجودات جدا میکند. برای همین است که آگاهانه و با تعقل حرکت میکند در این زمینه چهره های مخلصی در اسلام بودند که باعث شدند مسلمانان دوباره با اسلام و قرآن آشنا شوند. یکی از این چهره های فقید دانشمند بزرگ و مفسر کبیر، آیت الله طالقانی بود. منت بزرگی که طالقانی برای ملت ایران و مسلمان در سراسر دنیا دارد این است که کوشش فراوانی نمود تا مسلمانان دوباره با قرآن که از دست داده بودند آشنا شوند و دوباره به آغوش آن بازگردند. تنها قرآن بود که این قدرت را به ما داد که توانستیم قدرتهای ضد اسلامی و ضد بشری داخلی و خارجی را شکست دهیم و بدون قرآن چنین پیروزی برای ما امکان پذیر نبود.

آقای مفتی زاده در قسمت دیگری از سخنان خود گفت :

“برادران، خواهران چرا و به چه کسی شهید می گوییم ؟ چرا به کسی که فقط به دست دشمن کشته شده باشد. شهید می گوییم در حالی که قرآن راجع به حضرت رسول ( ص ) و دانشمندان اسلام هم لقب شهید میدهند. معنای شهادت در قرآن. مرگ به دست دشمن نیست. معنای شهادت در قرآن مردن نیست زیستن است و حتی نه زیستن و تکامل در آخرت بلکه همین حیات دنیائی .

شهادت بر قد و قامت طالقانی مبارک باشد. ما هنوز خیلی راه است که باید طی کنیم تا دشمنان بر ما مسلط نشوند. کمترین انحرافی که پیدا کنیم زاویه ای پیدا میشود که دشمن جای پائی در همان زاویه پیدا میکند و نیز راه را بر ما می بندد”.

(جمهوری اسلامی ۱۳۵۸ / ۹ / ۲۱ )

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.