رد و محکوم کردنِ برگزاریِ جلساتی با عنوان: «کارگاه بصیرت افزایی معلمین و فرهنگیان جهت مقابله با … و مکتب قرآن»
24 آذر 1397 - 8:42
شناسه : 104
23
بیانیه ی مکتب قرآن کردستان به مردم مسلمانِ اهل سنّت و همه ی ملت کورد، توصیه می کنیم که فریب تفرقه اندازان میان مسلمانان بخصوص اهل سنّت را نخورند، و ضمن حفظ وحدت و یکپارچگی خود، توطئه های دشمنان اهل سنت را نقش بر آب گردانند
نویسنده : اسلام کرد
پ
پ

بسم الله الرحمن الرحیم
اخیراً شاهد برگزاری جلساتی برای معلّمان آموزش و پرورش در برخی شهرهای کردستان با مضمون «کارگاه بصیرت افزایی معلّمین و فرهنگیان جهت مقابله با جریانات تکفیری و مکتب قرآن» بودیم.
لازم به ذکر است که: مؤسس مکتب قرآن در کردستان مرحوم علّامه ی شهید کاک احمد مفتی زاده، طی سخنرانیها و بیانیه ها و نامه های متعدد، هدف اصلی خود را از تأسیس حرکت دینی مکتب قرآن چنین اعلام داشته اند: «برنامه ی ما چیزی جز تبلیغِ اسلام و پرورش مسلمانان نیست».

همچنین در تبیین علت اصلی ضعف مسلمانان و مشکلات عدیده ی آنها، می نویسد:
«زمانی گذشت؛ و دشمنان بشریّت از فرصتها استفاده کردند. و در طول قرنها، بالاخره کاری کردند که امّت اسلامی، از قرآنش بیگانه شد؛ چندان که آنرا به صورت کتابی بدون پیام، و اوراد و اذکاری بیگانه از حیات، درآوردند؛ و با این دسیسه، حرکت و تکان را از مسلمانان گرفتند؛ و أمّتی را که خود، پیشرو آزادی بود، به اسارت درآوردند…
خدا را سپاس می گویم که زندگانی من در دوران نوجوانی چنان بود که از نزدیک در اکثر مناطق، و بخصوص در دهات، با زندگی فقر زده و تخدیرشده ی بسیاری از مسلمانان کورد هم وطنم – که براستی از محرومترین و مظلومترین ملّتهای جهان اند- آشنا شدم…
از سال 43 تصمیم گرفتم، همان خط سیر اصلی انقلاب اسلامی را، که حضرت پیامبر(صلّی الله علیه وآله و سلّم) ترسیم فرموده بود، پیش گیرم؛ آن خط سیری که انقلاب را، اوّل در فکر و اخلاق و آمالِ شرک آلود و طاغوت زده ی انسانها شروع می کند؛ و بعد، به قیام علیه خوشگذرانان مستکبر می رساند…
تنها عامل بدبختیهای مسلمانان، بیگانه شدن از قرآن بود؛ و اکنون نیز، تنها وسیله ی آگاه شدن و خوشبختی و رستگاری مسلمانان، و رهایی از بند اسارت جهانخواران و دامهای تزویرشان، فقط بازگشت به سوی قرآن است، و جز این، راهی درست و مستقیم وجود ندارد.» (نامه¬ی مورخ 21/5/59)
ایشان در همین نامه، علت کنارگذاشتن موقت برنامه ی اصلی و همگام شدن با انقلاب دیگر ملّتهای ایران را چنین توضیح می دهند:
«قیام ملّت با ایمان و شجاع ایران پیش آمد. حکومت، اختلافات مذهبی را حربه ای ساخت و در همه جای ایران، به تحریک اهل سنت، دست زد. عواقب خطرناک و مرگبار جنگ مذهبی، بین برادران سنّی و شیعی را، که در گذشته، بارها سیل خون به راه انداخته بود، می شناختم. و هر چند، سالها با چنان شرایطی که خود را درگیر برنامه های عملی سازیم، فاصله داشتیم، تصمیم گرفتم که اگر به قیمت متوقف ماندن برنامه ام هم تمام شود، این توطئه ی خطرناک را که می توانست زندگی و آسایش این برادران دینی را، تا قرنها، بازیچه ی آشوب گرداند، خنثی سازم…»
حال، ملّت ایران و همه ی آزاداندیشان، خود قضاوت کنند، آیا آنچه علّامه ی شهید به عنوان کار و برنامه ی اصلی خود و همراهانش معرفی می کند، چیزی جز عمل به کتاب و سنّت پیامبر مکرّم اسلام (صلّی الله علیه وآله و سلّم) است؟
آیا ماهیت برنامه و دعوت آن مرحوم، با ماهیتِ فکر و عقیده و باورهای اهل سنّت راستین رسول الله(صلّی الله علیه وآله و سلّم) فرقی دارد؟
مکتب قرآن کردستان اعلام می دارد که با تأسی از آن رهبر بزرگوار، کار ما، پرورش و آموزش و تبلیغ اسلام در چارچوب موازین مسلّم و روش دینی برگرفته از کتاب و سنّت است و آنچه را که بنیانگذار مکتب قرآن، علّامه ی شهید از این دو منبع عظیم اسلامی استنباط نموده اند، به عنوان فهمی عالی و درخور و متناسب با شرایط و مقتضیات زمان، فرا روی خود قرار داده و تاکنون نیز به آن پایبند بوده و إن شاءالله خواهیم بود.
تمام تلاش خود را مجدّانه در جهت تبلیغ دین مبین اسلام و عقاید و باورهای اهل سنت و جماعت و شاگردان و اصحاب رسول خدا(صلّی الله علیه وآله أجمعین) به کار می بریم. و هرگز از عقایدِ به حقِ اهل سنت و جماعت کوتاه نیامده و بر روی باورهایمان و همچنین پیروی از آن شاگرد حقیقی قرآن و سنّت، با صلابت و قاطعیت، پافشاری نموده و می نماییم.
بدینوسیله مجدداً تأکید می کنیم که مخالفت با افکار و باورهای آن داعی دلسوزِ مسلمانان و همه ی بشریّت، که در نوارها و نامه ها و نوشته های ایشان مندرج است و همچنین مخالفت با برنامه و عملکرد پیروان صادق وی، از جمله «مکتب قرآن کردستان»، از طرف هر نهادِ حکومتی یا هر شخص و جریانی، در واقع مخالفت با قرآن و سنت و مذاهب اهل سنت و جماعت است. چرا که این افکار و عملکردها همگی برگرفته از آن منابع مسلّم اسلامی می باشد.
لذا ضمن محکوم کردن شدید چنین توطئه هایی، به مردم مسلمانِ اهل سنّت و همه ی ملت کورد، توصیه می کنیم که فریب تفرقه اندازان میان مسلمانان بخصوص اهل سنّت را نخورند، و ضمن حفظ وحدت و یکپارچگی خود، توطئه های دشمنان اهل سنت را نقش بر آب گردانند. و آموزه های این منبع حیاتبخش اسلامی یعنی قرآن را با تبلیغات سوء خنّاسان رها نکنند.
بدیهی است فکر و راه مرحوم کاک احمد و پیروان راستین ایشان، با استنباط از قرآن کریم، فکر و راه اعتدال و میانه روی است. چرا که «مکتب قرآنی» بینش و مسیر خود را از قرآن خواهد گرفت که می فرماید:
«وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا» (بقره/143)

شورای مکتب قرآن کردستان
97/09/24

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.