درخواست آزادی زندانیان اهل سنت و عدم دخالت حکومت در مسائل خاص اهل سنت
08 آبان 1399 - 16:46
شناسه : 1589
17
بیانیه‌ی حاکم شرع مردمی کوردستان استاد کاک حسن امینی بیانیەی استاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کوردستان مبنی بر درخواست اعلام آزادیِ زندانیان اهل سنت، عدم دخالت حکومت در مسائل خاص اهل سنت، لغو گزینش بر مبنای عقیده، و تصویب قانون مجازات در مجلس برای توهین کنندگان به بزرگان اهل سنت، در هفته وحدت
پ
پ

بیانیەی استاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کوردستان مبنی بر درخواست اعلام آزادیِ زندانیان اهل سنت، عدم دخالت حکومت در مسائل خاص اهل سنت، لغو گزینش بر مبنای عقیده، و تصویب قانون مجازات در مجلس برای توهین کنندگان به بزرگان اهل سنت، در هفته وحدت

بسم الله الرحمن الرحیم

نخست فرا رسیدن سالروز ولادت خاتم النبیین، رحمة للعالمین، أسوەی بشریت، بزرگ پرچمدار آزادی و آزادگی و عدالت، محمد المصطفی – صلی الله علیه وعلی آله وصحبه و سلم – را بە یکایک مسلمانان، آزاد اندیشان و آزادیخواهان ایران و جهان تبریک و تهنیت می‌گویم.

سپس پیرامون اعلام یک هفته در این ایام بە عنوان “هفته وحدت” ، از سوی حکومت، برای ایجاد وحدت میان اهل سنت و اهل تشیع، می‌خواهم بە مسئولین عرض کنم: چهل سال از این اعلام و نامگذاری سپری شده و زمان آن فرا رسیده تا عملا علاقه به الفت و برادری میان این دو جمع را اثبات کرده و بە همگان نشان دهند که به جدّ، باورمندی و علاقه به تعامل، اخوّت و وحدت، از جانب مقامات عالی رتبه‌ی نظام وجود دارد. پس لازم است برای اثبات آن، در این هفته‌ی وحدت، اقدامات عملی صورت گرفته و از سوی آن مقامات مسئول، از جمله روسای قوای سە گانە و نهادهای امنیتی، و در رأس همە، مقام رهبری دستور داده شود:

۱- کلیّه‌ی زندانیان عقیدتی اهل سنت، اعمّ از علما و طلاب علوم دینی و جوانان متدین و متعهّدِ اهل سنت که در زندان رجایی شهر کرج و دیگر زندانها محبوس‌اند، آزاد شدە و بە آغوش گرم خانوادە برگردند.

۲- با توجە بە تصریح اصل 12 قانون اساسی کشور، مقرر گردد در مناطقی با اکثریت مردم اهل سنت، در مسائل مذهبی و دینی آنان از قبیل ادارەی مدارس و حوزەهای دینی، و برنامەهای درسی، نصب و عزل ائمەی جمعە و جماعات، زمان و کیفیت اعیاد و مراسم مذهبی، نهادها و ارگانهای رسمی و غیر رسمی حکومتی دخالت ننمایند.

۳- برای استخدام در ادارات دولتی بە ویژە آموزش و پرورش، رویه‌ی ضد دینی و غیر قانونی گزینش بر مبنای باور و عقیده، ملغی و برداشتە شود؛ و با رعایت اصل 23 قانون اساسی، تفتیش عقیدە، عاملِ محرومیت از تحصیل عالی و اشتغال برای اهل سنت نگردد.

۴- با تصویب قانون در مجلس، اهانت به مقدسات اهل سنت جرم اعلام گردد، و مجازات مناسب برای اهانت کنندگان به بزرگان دین، از قبیل خلفای راشدین و امهات المومنین و دیگر یاران راستین رسول الله -صلی الله علیه وعلی آله وٲصحابه- تعیین و با قاطعیت اجرا شود.

و بدین وسیلە اهل سنت ایران، و بە تبع آنان سایر مسلمانان جهان را راضی و خوشحال و، به وحدت و برادری امیدوار نمایند.
اگر موارد مذکور، به عنوان حداقل انتظارات اهل سنّت ایران، دراین ایام برآورده نشود، از نظر آنان، هفته‌ی وحدت امسال نیز مثل هفته وحدتِ چهل سال گذشته، عقیم و بی‌محتوا خواهد بود؛ و لذا بر آنهمه هزینه ی مادیِ بی‌ثمر در این همه سال، حسرت و اندوە خواهند خورد. امید است با تدبیر مسئولان، در این شرایط بحرانی و حساس منطقه، اهل سنت بازهم به چنین نتیجه‌ای نرسند.

حسن امینی
حاکم شرع مردمی کوردستان
مدیر مدرسەی علوم دینی امام بخاری سنندج
99/8/8

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.