بیانیه ی مکتب قرآن کردستان در تایید رفراندوم کردستان عراق
01 مهر 1396 - 7:28
شناسه : 82
6
حرکت مکتب قرآن کردستان از انجام این همه پرسی اعلام پشتیبانی نموده و از همەی برادران و خواهران کورد عراقی با هر تفکر، یا دین و مسلک و مشربی و نیز سایر ساکنان اقلیم کردستان عراق دعوت می کند که در این همه پرسی شرکت جدی نمایند.
نویسنده : اسلام کرد
پ
پ

بیانیه ی مکتب قرآن کردستان در تایید رفراندوم کردستان عراق
بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله تعالی: «وَمِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَانِكُمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِلْعَالِمِينَ»
بر اساس موازین مسلّم دینی و مبانی عقلی و حقوقی پذیرفته شدەی جوامع مختلف بشری از قدیم الایام تا به حال، انسانها و جوامع انسانی، به اعتبار فرد و جمع، حق تعیین سرنوشت و حفظ زبان و هویّت ملی و فرهنگی خود را داشته و دارند. لذا هر عمل و اقدام و قولی در جهت سلب این حق خدادادی از افراد و ملّتها، خلاف نصوص مسلّم دینی و خرد جمعی بشری و قواعد و مقررات و کنوانسیونهای پذیرفته شدەی بین المللی است.

بنابراین، حرکت مکتب قرآن کردستان، برگزاری رفراندوم را حق طبیعی و دینی و قانونی مردم در کردستان عراق می داند. و البته با عنایت به سابقەی تاریخی کردها، در مقابله با اشغالگری استعمار انگلیس، تحمل جنایات غیرقابل انکار رژیم بعثی از قبیل نسل کشی(انفال)، بمباران شیمیایی، آوارگی از شهرها و روستاهای خود، مقابلەی قابل تحسین آنها با ظلم و استبداد و تحمیل تبعیضات بسیار زیاد از سوی حکومت مرکزی عراق بر آنها و عدم اجرای دەها اصل از اصول قانون اساسی این کشور، برگزاری این رفراندوم و همه پرسی کاملاً قابل درک و معقول است.

لازم به ذکر است شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اقلیم کردستان عراق مشابه هیچ یک از مناطق کردنشین دیگر از جمله ایران و ترکیه نیست و لذا معتقدیم که این رفراندوم نه تنها تهدیدی برای همسایەها به شمار نمی رود. بلکه همچنانکه تاکنون دیده شده، حکومت کردستان مستقل همسایەای خوب و مطمئن برای سایر کشورها خواهد بود. بر این اساس، از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران انتظار می رود تا با عنایت به مطالب بالا و اصول 56 و 154 قانون اساسی ایران، همانند حمایتشان از استقلال کشورهایی چون بوسنی و هرزگوین و کوزوو، از این رفراندوم نیز حمایت کرده و حق همسایگی را در مورد اقلیم کردستان به جای آورند.

تاکید می شود، حرکت مکتب قرآن کردستان از انجام این همه پرسی اعلام پشتیبانی نموده و از همەی برادران و خواهران کورد عراقی با هر تفکر، یا دین و مسلک و مشربی و نیز سایر ساکنان اقلیم کردستان عراق دعوت می کند که در این همه پرسی شرکت جدی نمایند.

از طرف مکتب قرآن کردستان
حسن امینی
1396/07/01
2017/09/23

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.