بیانیه مکتب قرآن کردستان در رابطه با بازداشت کاک حسن امینی
06 مرداد 1388 - 12:15
شناسه : 1413
2
مكتب قرآن كردستان با قاطعيت تمام ضمن تأييد مواضع اين شخصيت ديني و برجسته ي اهل سنّت، حمايت خود را از سخنان ايشان اعلام داشته، در واقع اين سخنان را ادامه ي مسير اين حركت ديني و وفاداري به آرمانهاي مرحوم علاّمه كاك احمد مفتي زاده- رحمه الله – در راستاي تأديه حقوق حقه ي اهل سنت و ملت ايران مي داند.
پ
پ

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

مردم مسلمان و آزاده ي ايران!

هر ساله مراسمي به مناسبت فارغ التحصيلي طلاب علوم ديني مدرسه ي دارالعلوم زاهدان در آن شهر با شركت عموم مردم و جمع كثيري از علما و انديشمندان داخل و خارج كشور برگزار مي شود. امسال نيز همچون سالهاي گذشته كاك حسن اميني عالم برجسته و نام آشناي اهل سنّت، حاكم شرع مردمي كردستان، فعال مدني و رئيس شوراي رهبري مكتب قرآن كردستان به اتفاق جمع كثيري از علما، طلاب، دانشجويان و قشرهاي مختلف مردم كردستان جهت شركت در آن مراسم به زاهدان سفر كرده، در جريان برگزاري مراسم روز جمعه مورخ 88-05-02 در جمع چند صد هزار نفري مردم حضور يافته و حول محورهاي زير به ايراد سخنراني پرداختند:

‌الف) بيان مسائل، مشكلات و مصائب اهل سنّت ايران در حال حاضر و همچنين طي 30 سال گذشته و ناديده گرفته شدن اصول 12 و 23 قانون اساسي ايران.

‌ب) عدم اجراي اصلهاي 15 و 19 قانون اساسي در خصوص حقوق اقليتهاي قومي.

‌ج) حوادث و اتفاقات پس از انتخابات دوره ي دهم رياست جمهوري و عدم توجه به اصل 27 قانون اساسي و بي توجهي به خواسته هاي مشروع ملت ايران.

ايشان همان روز پس از پايان مراسم و حين بازگشت به سنندج در فرودگاه زاهدان، – و البته پس از سوار شدن به هواپيما – توسط مأمورين امنيتي دستگير و به مكان نامعلومي منتقل شده اند و تاكنون از محل نگهداري و شرايط و وضعيت اين دانشمند اهل سنّت از سوي مقامات مسؤل هيچگونه اطلاع و اجازه ي هيچ نوع تماسي با وي به خانواده و شاگردان و همفكرانش داده نشده است.

لازم به ذكر است كه از همان ابتداي دستگيري ايشان، امام جمعه و مدير حوزه ي دارالعلوم مكّي زاهدان و از رهبران برجسته اهل سنّت ايران، مولانا عبدالحميد، و ساير مسؤلين و مدرسين حوزه ي دارالعلوم و بسياري از شخصيتهاي منطقه، تلاشهاي زيادي را در جهت ايجاد ارتباط با كاك حسن اميني و فراهم شدن زمينه رهايي ايشان از بند اسارت به عمل آورده اند كه علي رغم وعده هاي مكرر مسؤلين اجرايي و امنيتي استان سيستان و بلوچستان، نتيجه اي حاصل نشده است.

بنابراين مكتب قرآن كردستان ضمن تقبيح و محكوم كردن اين اقدام غير ديني و غير قانوني موارد ذيل را جهت اطّلاع و توجه مردم مسلمان و همه ي آزاديخواهان و طبعاً مسؤلين حكومتي اعلام مي دارد:

1- بنابر آموزه هاي ديني و با توجه به آيات قرآن و سيره ي عملي پيامبر گرامي اسلام (ص) و روش بزرگان دين، پيش آمدن ابتلا براي مؤمن امري قطعي و غير قابل ترديد و انكار است. لذا اين حادثه را در راستاي تحقق وعده هاي الهي نسبت به اين مجاهد نستوه اهل سنّت، ـ با توجه به مفاد آيات قرآن كريم و احاديث نبوي ـ مي دانيم.

2- تمامي سخنان كاك حسن اميني در چارچوب اصول قانون اساسي و ضوابط ديني بوده است و همه مي دانيم كه بنا به تصريح احاديث شريف: «مَنْ رَأي مِنْكُمْ مُنْكَرَاً فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ، فَانْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسانِهِ و اِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ وَ ذَلكَ أضْعَفُ الايمانِ» و «مَنْ أصْبَحَ وَ لَمْ يَهْتَمَّ بِأمُورِ الْمسلمينَ فَلَيْسَ بِمُسلمٍ»، دفاع از حقوق مذهبي و ملّي و آزاديهاي مدني از وظايف و تكاليف َهر فرد مسلمان و آزاديخواه مي باشد.

لذا مكتب قرآن كردستان با قاطعيت تمام ضمن تأييد مواضع اين شخصيت ديني و برجسته ي اهل سنّت، حمايت خود را از سخنان ايشان اعلام داشته، در واقع اين سخنان را ادامه ي مسير اين حركت ديني و وفاداري به آرمانهاي مرحوم علاّمه كاك احمد مفتي زاده- رحمه الله – در راستاي تأديه حقوق حقه ي اهل سنت و ملت ايران مي داند.

3- نظر به اينكه كاك حسن اميني در 63 سالگي به سر مي برد و در طول سالهاي زندگي هيچگونه مشكل حادّ جسمي نداشته اند، و با توجه به اينكه به صورت غير قانوني توسط مأمورين امنيتي بازداشت شده اند، لذا مقامات و مسؤلين اجرايي، قضايي و امنيتي حكومت ايران مسؤل حفظ جان و سلامتي وي بوده؛ مسؤليت هرگونه اهمال در اين زمينه، متوجه آنان مي باشد.

4- از همه ي آزاديخواهان، دلسوزان و شخصيتهاي متعهد ديني و ملّي انتظار مي رود كه ضمن حمايت و دفاع از آزاديهاي مشروع و قانوني در چارچوب قانون اساسي، به وظيفه ي شرعي و ملّي خود در قبال رهبران مظلوم اهل سنّت و ساير آزاديخواهان عمل كنند.

5- حركت مكتب قرآن كردستان ضمن تأكيد مجدد بر حمايت از مواضع رئيس شوراي رهبري خود، دانشمند گرامي، كاك حسن اميني، به مقامات و مسؤلين اجرايي و قضايي و امنيتي توصيه مي كند كه چنين اقداماتي خلاف نصوص قانون اساسي و موازين دين و عرف انساني و بشري بوده و به وحدت ميان ملّت لطمات جبران ناپذيري وارد مي كند.
لذا انتظار مي رود در اسرع وقت موجبات رهايي بي قيد و شرط ايشان را فراهم نموده، از ايجاد تفرقه و تنش بيشتر خودداري كنند.

6- نظر به حساسيت اوضاع فعلي كشور و به جهت پيشگيري از سوء استفاده ي بدخواهان دين و ملّت، از كليه ي مردم و دوستداران و همفكران كاك حسن اميني انتظار مي رود كه با عقلانيت و سعه ي صدر نسبت به اين موضوع برخورد نموده، از هر نوع اظهار نظر و برخورد احساسي كه مغاير با مصالح اهل سنّت ايران باشد، پرهيز نموده و با همفكري، شوراي رهبري مكتب قرآن كردستان را در مديريت اين بحران ياري نمايند.

اميد است با رحمت الهي، مسؤلين امر مدبرانه با اين قضيه برخورد نموده و از تحريك بيشتر عواطف ديني و ملي اهل سنّت و ساير ملت ايران خودداري نمايند.

از طرف شوراي رهبري مكتب قرآن كردستان

1388-05-06

بیشتر بخوانید: سخنرانی کاک حسن امینی در مراسم ختم بخاری 87

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.