بیانیه‌ی استاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کوردستان بە مناسبت درگذشت دکتر مصطفی خرم دل
04 خرداد 1399 - 12:02
شناسه : 1519
9
استاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان در پی درگذشت دکتر مصطفی خرمدل، قرآن‌پژوه و اسلام شناس برجسته کورد بیانیه‌ای صادر کردند که متن کامل آن به شرح زیر است:
پ
پ

استاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان در پی درگذشت دکتر مصطفی خرمدل، قرآن‌پژوه و اسلام شناس برجسته کورد بیانیه‌ای صادر کردند که متن کامل آن به شرح زیر است:

إنّا لله و إنّا إلیه راجعون

خبر درگذشت بزرگ مردِ کوردِ اهل سنت ایران، قرآن پژوه، اسلام شناس، مترجم و نویسندەی چیره دست، دکتر مصطفی خرمدل، موجب تأسّف زایدالوصف گردید. ایشان افزون بر خدمات علمیِ نوشتاری و گفتاریِ کم نظیر به اسلام و قرآن، بانوشتن تفسیرِ‌ – به حق- نور، و ترجمه‌ی تفسیرِ در نوع خود بی‌نظیرِ «فی‌ظلال القرآن» دَین خود را به جامعه‌ ادا کرد.

این شخصیت بزرگ، اخلاق اسلامی را خوب آموخته بود و باور داشت، و عملاً در خود به نمایش می‌گذاشت. از این روی، پر متانت، دارای بشاشت وجه در برخورد، و اسوه در تواضع بود که تواضعِ همچو او را باید ستود. زیرا:

تواضع ز گردن فرازان نکوست
گدا گر تواضع کند خوی اوست.

او گردن فراز صحنه‌های دانش و بینش و پژوهش بود. رحلت اینچنین شخصیّتی، پر زیان و دیر جبران خواهد بود، به حقیقت پر کردن جای خالی ایشان بس مشکل و، نیازمند تلاش پیگیر و خستگی ناپذیر علمای دینی و طلاب عزیز اهل سنّت است، که آنان باید دراین زمینه احساس مسئولیت نموده، و بدان تحقق بخشند.

اینجانب این ضایعه‌ی بسیار بزرگ را به همه‌ی اهل سنّت ایران به خصوص مردم کوردستان، علی الخصوص به خانواده‌ی محترم آن مرحوم، تسلیت گفته، برای ایشان، جنان و غفران، و برای بازماندگان اجر جزیل و صبر جمیل خواستارم.

اللهمّ اغفرله و ارحمه و تجاوز عن سیّئاته و أدخله فسیح جنّتک.

حسن امینی
حاکم شرع مردمی کوردستان
1399/03/04

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.