الحاقیه بیانیه ی مورخ 97/09/24 مکتب قرآن کردستان
25 آذر 1397 - 8:43
شناسه : 105
22
هیچ مسلمانی با برنامه ی بازگشت به قرآن، و با پیروان چنین برنامه ای مخالفت نخواهد کرد. در همین حال ما برای همه ی برداشتهای ضابطه مند و سازگار با روح دین از قرآن و سنّت احترام قایل هستیم.
نویسنده : اسلام کرد
پ
پ

بسم الله الرحمن الرحیم
با تشکر از عزیزانی که دلسوزانه به نقد بیانیه ی مورخ 97/09/24 مکتب قرآن کردستان پرداخته اند و چنان تصوّر کرده اند که در این بیانیه، فهم کاک احمد مفتی زاده و مکتب قرآن کردستان از دین – نعوذبالله- در ردیف قرآن و همطراز با آن قرارداده شده است، نستغفرالله از چنین تصوّر و اعتقادی که بی تردید موجب خروج از اسلام خواهد شد. اما این که در این بیانیه آمده است که «مخالفت با افکار و باورهای آن داعی … و همچنین مخالفت با برنامه و عملکرد پیروان صادق وی … در واقع مخالفت با قرآن و سنّت و مذاهب اهل سنّت و جماعت است» اشاره به روح مطلب نامه ی 21/5/59 می باشد که آن نامه هم، روح این بیانیه می باشد، و در آخر آن آمده است: «تنها عامل بدبختیهای مسلمانان بیگانه شدن از قرآن بود؛ و اکنون نیز، تنها وسیله ی آگاه شدن و خوشبختی و رستگاری مسلمانان، و رهایی از بند اسارت جهانخواران و دامهای تزویرشان، فقط بازگشت بسوی قرآن است…» که قطعاً مخالفت با «بازگشت به قرآن» مخالفت با قرآن است و بی تردید: مخالفت با قرآن، مخالفت با سنّت و مذاهب اهل سنّت و جماعت هم خواهد بود، و چنین باور و نظری مخالف با هیچ مذهب اسلامی و نظر هیچ شخصیّت دینی نیست. و منظور ما از «برنامه و عملکرد پیروان صادق وی» نیز همین است و بس. و این مطلب یک اجتهاد و برداشت فقهی نیست، بلکه این یک عقیده است، عقیده ی همه ی مسلمانان و اهل سنّت است، هیچ مسلمانی با اصل الاصول بودن قرآن و لزومِ به صحنه آوردن و در میدان عمل قرار دادن آن، مخالفت نداشته و نخواهد داشت و نمی تواند داشته باشد، و اگر جز این توضیحات، برداشت دیگری از این بیانیه شده است ما آن را رد می کنیم. و قاعدتاً و منطقاً صاحب هر گفتار و نوشتاری برای تبیین و مقصود از آن از دیگران سزاوارتر است.

ضمن جلب توجه همه به سیاق و موضوع اصلی بیانیه لبّ مطلب این بیانیه همین است و لاغیر، بار دیگر تکرار می کنیم:
که هیچ مسلمانی با برنامه ی بازگشت به قرآن، و با پیروان چنین برنامه ای مخالفت نخواهد کرد. در همین حال ما برای همه ی برداشتهای ضابطه مند و سازگار با روح دین از قرآن و سنّت احترام قایل هستیم.
سابقه ی عملی مکتب قرآن کردستان در زمینه ی احترام نهادن برای همه ی افکار دینی و غیر دینیِ سالم، و دست همکاری دادن و یاری رسانی به صاحبان آن افکار، روشن و معروف می باشد. در پایان به همه ی خیرخواهان بشریّت و دین اسلام عرض می کنیم: از گفتار و کردار تفرقه اندازانه پرهیز کنیم و آب به آسیاب دشمن نریزیم، مردم خوب می فهمند و دوست و غیردوست را تشخیص می دهند.

شورای مکتب قرآن کردستان
97/09/25

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.